Kawa Segafredo

Segafredo – legendarna włoska kawa

Segafredo to włoski producent kawy, który na rynku istnieje od prawie 50 lat. Jest to jedna z niewielu marek związanych z tym napojem, która reklamuje się poprzez sport. Jest ona min. sponsorem głównym profesjonalnej grupy kolarskiej Trek-Segafredo. Obecnie, oficjalna dystrybucja obejmuje ponad 20 krajów, jednak do wielu miejsc na świecie dociera ona poprzez pośredników. Firma ma w swojej ofercie kilka pozycji, uchodzących za kultowe, jednocześnie znajdziemy takie, które chociaż kochane są przez wielu ludzi, jednocześnie są bardzo wymagające w przygotowaniu.

Najbardziej rozpoznawalna

Kawa Segafredo Intermezzo sprzedawana jest w czerwonym opakowaniu z filiżanką lekko spienionego espresso na etykiecie. Jest to najlepiej sprzedająca się kawa tego producenta. Jej największą zaletą jest uniwersalność. Chociaż dedykowana jest ona do espresso, naprawdę dobrze smakuje również jako cappuccino czy latte. Aromat kawy jest minimalnie kwaśny, z głębokim smakiem. Dzięki kremowej nucie, świetnie pije się ją z mlekiem. Ziarna bardzo dobrze znoszą mielenie, nie mają tendencji do odpryskiwania. Dzięki temu, świetnie nadaje się na kawę zarówno robioną w ekspresie ciśnieniowym, jak i aeropressie czy kafeterce.

Unikatowa kompozycja

W całej ofercie producenta, to kawa Segafredo Selezione Arabica jest tą najdroższą, nielimitowaną pozycją. Ziarna zbierane są w Ameryce Środkowej i Południowej. Kawa ta, jest 100% Arabiką. Nie ma żadnych, nawet minimalnych domieszek. Przekłada się to na naprawdę ciekawy smak. Aromat kawy jest bardzo intensywny i ziemny. Kwaskowatość jest bardzo umiarkowana, ale gorzkość stoi na wysokim poziomie. Lekko słodki posmak dopełnia całą kompozycję. Dzięki temu, można z niej zrobić naprawdę dobre espresso czy ciekawą wersję flat white. Arabika ta naprawdę dobrze komponuje się z tłustym mlekiem, dając niemalże deserowe wrażenia. Zapach po otwarciu opakowania jest bardzo intensywny i słodki. Niektórzy fajni tej pozycji uważają, że po otworzeniu trzeba ją przez kilka godzin napowietrzać. Ma się to przekładać na nieco mocniejszy charakter. Jest to jednak kawa bardzo wymagająca. Trzeba ją odpowiednio zmielić, ponieważ jeżeli przepływ wody w czasie zaparzania nie będzie odpowiednio płynny, całość dostanie gorzkiego, węglowo-drzewnego aromatu.

Znana na całym świecie kawa Segafredo ma wielu fanów. Idą oni zawsze w kierunku klasycznych aromatów. Bariści na całym świecie bardzo ją chwalą za uniwersalność oraz zawsze stały poziom. Kawa ta jest również dostępna w polskich sklepach.